General Info

Egzemanın nedenleri

Egzema tipleri

Spesifik lezyonlar

Tedavi

User survey
 Go!
EnglishDeutschTurkish
home
Alerjik kontak dermatit
Tahriş edici kontak dermatit
Fotoalerjik kontak dermatit
Fototoksik kontak dermatit
Atopik dermatit
Seboreik dermatit
Nummular egzema
Asteatotik egzema
Stasiz dermatit
Dishidrotik egzema
Hiperkeratotik çatlaklı el ve ayak egzaması
Birbirine karışan dermatitler


feedback
resources
FAQ
yasal uyarısı
takımı bilgileri
site map

Nummular egzema

Nummular egzema yuvarlak şekilli, çevresi kesin olarak belirli lezyonlarla karakterize edilir. Diğer egzema türleriyle (atopik dermatit, asteatotik egzema, alerjik kontak dermatit, staz dermatit) karıştığı için, bağımsız bir klinik varlığa sahip olup olmadığı ayrıca araştırılır. Numular egzema erkekler de daha yaygındır. Alt egzema türlerinin meydana gelmesine mikrobiyal maddelerin neden olup olmadığı henüz onaylanmamıştır.

Zoom (27KB)
 
Zoom (18KB)
 
Zoom (20KB)
 
   

Klinik profil:

Yuvarlak eritematöz şekli kesin olarak belirli lekeler bu rahatsızlığın en önemli özelliğidir. Vezikül ve akıntı olabilir, ancak daha sıklıkla bu lekeler hiperkeratotik ve likenifiyedir. Eşlik eden kaşıntı çok şiddetli olabilir.

Dağılım:

Özellikle ellerin arkası, ayaklar, ön kol ve bacaklar olmak üzere genel olarak distal uzuvlar enfekte olur. Nadiren omuzlarda ve sırtın üst kısmında görülür.

Tanı:

Teşhis dikkatli bir geçmiş incelemesine ve klinik profile dayanır. Süperenfeksiyonları saptamak için, bakteriyel sünger ve ayrınca tineayı hariç tutan mikolojik kültürler kullanılmalıdır. Leke testi gizli alerjirin eksklüzyonunu sağlar.

Ayırıcı teşhis:

Atopik dermatitin ve ayrıca stasiz dermatitin, asteototik egzemanın ve alerjik kontak dermatitin nummular lezyonları ayırt edilmelidir. Tinea korporis, psoriyaz, Bowen hastalığı ve mikoz fungiodes da dikkate alınmalıdır. Sitemizi Değerlendirin:

Bu site hakkında fikirlerinizi almak isteriz.

Sitemizi Değerlendirin
DermIS.net Uni Heidelberg