General Info

Egzemanın nedenleri

Egzema tipleri

Spesifik lezyonlar

Tedavi

User survey
 Go!
EnglishDeutschTurkish

Nummular egzema

Nummular egzema yuvarlak şekilli, çevresi kesin olarak belirli lezyonlarla karakterize edilir. Diğer egzema türleriyle (atopik dermatit, asteatotik egzema, alerjik kontak dermatit, staz dermatit) karıştığı için, bağımsız bir klinik varlığa sahip olup olmadığı ayrıca araştırılır. Numular egzema erkekler de daha yaygındır. Alt egzema türlerinin meydana gelmesine mikrobiyal maddelerin neden olup olmadığı henüz onaylanmamıştır.

Zoom (27KB)
 
Zoom (18KB)
 
Zoom (20KB)
 
   

Klinik profil:

Yuvarlak eritematöz şekli kesin olarak belirli lekeler bu rahatsızlığın en önemli özelliğidir. Vezikül ve akıntı olabilir, ancak daha sıklıkla bu lekeler hiperkeratotik ve likenifiyedir. Eşlik eden kaşıntı çok şiddetli olabilir.

Dağılım:

Özellikle ellerin arkası, ayaklar, ön kol ve bacaklar olmak üzere genel olarak distal uzuvlar enfekte olur. Nadiren omuzlarda ve sırtın üst kısmında görülür.

Tanı:

Teşhis dikkatli bir geçmiş incelemesine ve klinik profile dayanır. Süperenfeksiyonları saptamak için, bakteriyel sünger ve ayrınca tineayı hariç tutan mikolojik kültürler kullanılmalıdır. Leke testi gizli alerjirin eksklüzyonunu sağlar.

Ayırıcı teşhis:

Atopik dermatitin ve ayrıca stasiz dermatitin, asteototik egzemanın ve alerjik kontak dermatitin nummular lezyonları ayırt edilmelidir. Tinea korporis, psoriyaz, Bowen hastalığı ve mikoz fungiodes da dikkate alınmalıdır.DermIS.net Uni Heidelberg